Londra’nın Çiçek Pazarları

3Ah Çiçekler! Her mevsim şaşırtırlar insanı binlerce renk geçişleriyle, eşsiz desen ve tasarımlarıyla! Çok çiçek seven bir annenin kızıyım, hep çiçek vardı dört bir yanımda fakat burada ayrı görünüyor çiçekler gözüme. Bilmiyorum sunum şekillerinden mi, estetik aranjmanlarından mı… Çoğu yerde gördüğümüz çiçeğin zarafetini bozan simli, yapay kokulu, alakasız bir araya getirilmiş çiçeklerden oluşan buketler yok bu pazarlarda. Çiçek olduğu gibi, tamamen makyajsız kendi güzelliğiyle sergileniyor ve bu beni mest ediyor!

En sevdiğim, yaz kış, yağmur çamur demeden gitmekten bıkmadığım, kocamı o çiçek standından bu çiçek standına sürüklediğim, kimi çiçeğe dakikalarca bakakaldığım, kimi çiçeğin kenarına çömelip sevdiğim, kendimi kaybettiğim pazarlar buralar. Hadi başlayalım:

Colombia Flower Market

Londra çiçek pazarlarının belki de en ünlüsü Colombia Flower Market. Bunun en önemli nedenlerinden biri göze hitap eden, estetik dükkanların bulunduğu bir sokağa kuruluyor olması. Dükkanlar, dükkanlardaki ürünler, renkli kapılar, sokak müzisyenleri, sanki bu pazarın o sanatsal ruhunu hep birlikte oluşturuyor.

Bir diğeri burayı oluşturan ‘community’ dediğimiz topluluk hissi. Kendine özgü bir müşterisi var buranın. Sabah erkenden gelir, bu sokağın artisan kafelerinden birinde kahvaltısını yapar, kahvesini içer, aheste şekilde çiçek alışverişini yapar, kimisi sokak müzisyenlerinin coşkulu şarkılarına kapılıp dans eder, kimisi kaldırımın kenarına dostlarıyla oturup sohbet eder.. Onları izlerken keyifleri ve sakinlikleri bulaşıverir üzerinize. Burayı o havadaki sevimli sakinlik hissi ve keyif almayı bilen insanları yüzünden ayrıca seviyorum.

Olgunlaşmamış ananasın böyle güzzel bir çiçek olarak satılabileceği gelir miydi aklınıza?

İnanılmaz şaşırtıcılıkta bir çiçek değil mi? Bayıldım buna!

Bu sokağın ta ortasında bir çeşit avluya açılan bir yol var, oradan içeriye girdiğinizde bu antikacı dükkanı karşınıza çıkıyor. Bir de kahvesini denemedim ama sevimli görünen The Lily Vanilli adında bir kahveci var.

New Covent Garden Market

New Covent Garden çiçek pazarı aslında bir toptancı. Biraz sanayi havasında bir ortamı var ve daha çok çiçek meraklıları değil, çiçek satıcıları buranın müşterisi. Burada paylaştığım hemen hemen tüm çiçekleri toptan almak zorundasınız. Buket çiçekleri buket şeklinde alabiliyorsunuz ama alacağınız buket normal çiçekçidekinin birkaç katı ve biraz daha fiyatlısı olabilir. Fakat birim fiyata baktığınızda tabiki daha ucuz almış oluyorsunuz.

Buradan alışveriş yapmak bir etkinlik için ya da çok çiçeği, ucuza almak istediğiniz özel durumlar için daha mantıklı. Bunun dışında saksı çiçek ya da bahçe çiçekleri de bulabileceğiniz için eğer bahçenize çiçek almak istiyorsanız buradan almak daha ucuz olacaktır. Yalnız çoğu dükkan bahçe çiçeklerini tepsi şeklinde almanızı zorunlu kılıyor, bir tepside 6-8 saksı oluyor. Dediğim gibi toptan çiçek alışverişi için ideal.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s