Londra’ya yakın denize girilebilecek 5 sevimli sahil kıyısı

Öncelikle genel bilgi, UK’de pek de Türkiye’deki kumsallar bulmayı beklemeyin. Cornwall ve Devon tarafları biraz daha farklı ama çoğunluk bizim alışageldiğimiz kumsallardan değil. Gidince göreceksiniz zaten, insan anlıyor bu insanlar neden yazın akın akın Türkiye’ye geliyor diye. Çoğunun kumsuz, taşlı, bir plajı var, hemen derinleşen ve okyanus etkisiyle akıntılardan sebep bulanık bir suya sahip. Ada rüzgarı en sıcak günde bile eksik olmuyor, havanın aniden değişmesine hazırlıklı olmalı, rüzgarın yazın ortasında da üşütebileceğini aklınızda tutmalısınız.

Bu sahillerin hepsine Londra’nın merkezinden tren bulabilirsiniz. Genelde ulaşım Londra’dan trenle 1.5-2 saat civarı. Biz genelde erken trenleri tercih ediyoruz. Kahvatıyı trende yapıyoruz, sanırım bu en sevdiğimiz ritüellerden. 🙂 Varır varmaz iyi bir kahveci bulmaya çalışıyoruz. Günün ilk yarısını gezmeye ayırıp, gittiğimiz kasabayı keşfedip ikinci yarısında sahile geçiyor ve denize giriyoruz ki gitmeye yakın olduğundan yorgunluk da üst baş temizliği de daha kolay oluyor.

Brighton

UK’de en sevdiğim şehirlerden biri Brighton. Belki de memleketim İzmir’i hatırlatmasından ötürü böyle düşünüyorum ama Brighton havası, denizi ile tam bir sahil kenti. Şehir merkezine çok yakın bir sahili var ve genelde buradan denize giriliyor. Buranın en büyük dezavantajı denize girebilecek kadar sıcak ve güzel günlerde hep çok kalabalık olması. Biraz yürürseniz daha sakin kıyılar bulabilirsiniz ama plaja tam merkezden ulaştığınız kısım hep çok kalabalık, bilginize.

UK’deki birçok plajda olduğu gibi burada da sahil boyunca küçük ve sevimli kulübeler görebilirsiniz. Bunların bir kısmını sahibi kendisi kullanıyor ama bir kısmı da kiralanabiliyor. İçleri çok büyük değil, fazla kişi sığmayabilir. Günlük kullanım, üst baş değişimi için uygun ama iki üç günden fazla kalınmaz tahminim, yani bir otel gibi düşünmeyin. İçinde duş filan yok. Ama dediğim gibi üst baş değişimi, çocuğunu bir yerde uyutmak isteyenler ya da ne bileyim bu tarz spesifik ihtiyaçlar için mantıklı olabilir.

Southend on the Sea

Burası Londra’nın tam doğusunda küçük bir sahil kasabası. Londra merkezdeki Liverpool istasyonundan 1 buçuk saat sürdü gidişimiz. Mart ayında gittiğimiz için denizine giremedik çünkü hava epey serindi. Sezonda güzel oluyor deniz diyorlar ama benim gördüklerim arasında en iyisiydi diyemeyeceğim. Yine de sevimli sahil kıyısı var ama kasaba merkezinde görülecek çok fazla bir şey yok.

Whitstable

Whitstable gördüğüm sahil kasabaları arasında en sevimli olanlardan biriydi. Bir kere kasabanın kendisi çok sevimli, dükkanları, sokakları, evleri şipşirin bir yer! İstiridyesiyle ünlü olduğundan çok fazla butik istiridyeci dükkanı var. High Street denilen en işlek caddesi harika dükkanlarla dolu. Vintage kıyafetler, doğal ürünler, hediyelik eşya dükkanları filan harika. Çok fazla güzel fotoğraflık yer bulabilir, sahil kasabalarına özgü o sakin ve yavaş hayatı resmeden anlar kaydedebilirsiniz.

Denizine gelirsek, biz gittiğimizde çok dalgalı ve bulanıktı ama yine de baya keyif aldık. Hava çok güzeldi ve kasaba merkezi de çok sevimliydi, o yüzden sanırım burayı gezdiğimiz en canlı yerlerden olarak hatırlıyorum.

Mersea Island

Burası gitmediğim ama gidilecek sahiller listemden bir yer. Bu sene gitmeyi düşünüyorum. Çünkü sahildeki küçük kulübeleri kendine özgü bir tarzda ve sahil kenarındaki ağaçlık görüntüyü fotoğraflamak istiyorum. Bir de burası adından da anlaşılacağı gibi bir ada, denizini bu anlamda keşfetmek istiyorum. Giden olup da deneyimini yazarsa sevinirim.

Walton on the Naze

Essex’te Mersea Island’dan sonra görmek istediğim ikinci yer. Buranın sahili taşsız ve kumsala daha çok benzediği için denizini merak ediyorum aslında. Kumsalı Blue Flag almış, bu da e bi görmek lazım dedirtiyor. Bir de yine buranın da sahildeki kulübeleri ikonik bir görüntüye sahip. Giderseniz haber edin, yorumlarınızı merak ediyorum 😉

Sizin başka keşfettiğiniz sahiller, koylar varsa yazarsanız sevinirim, hem ben hem de okuyanlar faydalanmış olur 🙂

Keyifli bir yaz dilerim!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s