Battersea’de bir Gizli Çiçekçi

Bazen o kadar olmadık yerlerde o kadar güzel mekanlarla karşılaşıyorum ki bir kez daha diyorum: ‘Londra’nın saklı köşeleri bitmez!

Burayı New Covent Garden çiçek pazarına gittiğim gün buldum. Battersea’de ana yol üzerinde, köprünün ayağında öyle köhne bir yer ki içine girmesem hayatta böyle güzel bir bahçe olacağını tahmin edemem.

Halbuki burayı çok alakasız bir günde üzerindeki köprüden geçmekte olan trenlerden birinin camından görmüştüm. Yukarıdan renkli bayrakların asıldığı bayraklardan ve bahçe görünümünden hoşlanıp hemen oracıkta google haritalardan bulup işaret de koymuşum. Ne garip dimi, bazen bir anı bile doldurmayan saliselik meraklar başka bir zaman karşımıza bumerang misali çıkıyor. Üzerinden trenle geçip yerini bile tam olarak çıkaramadığım bu yer, başka bir yeri ziyarete gittiğim bir günde yolumun üstüne çıkıvermişti işte. Böyle sürprizleri seviyorum.

Aslında Londra’nın ara sokaklarında bu şekilde çok çiçekçi, bahçe dükkanları var, köprünün altına konumlanmış, önünden geçmeseniz bilmeyeceğiniz ama içine girdiğinizde mest olabileceğiniz zevkte döşenmiş bahçeler, harika çiçekçiler. Bir başka benzer yer bildiğim ve sevdiğim, Turnham Green istasyonunun altında, Chiswick yönüne giderseniz bir uğrayın derim. İsmini hatırlayamıyorum çiçekçinin fakat tam istasyonun altında.

Bu çiçekçide sanırım en çok tabelaların uyumunu ve sıradanlığın güzelliğini sevdim. Belli bir tarzı var ama aynı zamanda da o kadar da sade ki sanki bizim arka bahçe. Bir de şu lamba kablosunun çiçekle sarmalanmış olması harika değil mi?!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s