Londra’ya yakın Lavanta Tarlaları

Lavanta sezonunun açılmasıyla birlikte her sene gitmekten keyif aldığım Londra civarındaki Lavanta tarlalarından bahsetmek istiyorum size. Temmuz gelince sosyal medya hesaplarının lavanta tarlalarıyla dolmasının etkisiyle bir coşkudur gidiyor ama gerçekten de çok güzel bir görüntüsü var Lavanta tarlalarının. Ortasına ne koysan yakışıyor, hangi elbiseyi giysen güzel çıkıyorsun. Öyle bir güzellik…

Önden genel birkaç tavsiye verelim; öncelikle, lavanta normalde Temmuz ortası açan bir bitki ve açtığı ilk iki hafta en güzel hali. Ağustos’un ilk haftası da güzel olabiliyor ama sonrasında lavantalar güneşten soluyor ve renkleri en cazip parlaklığı yitirmiş oluyor. Dolayısıyla gidecekseniz bu dönemi kaçırmayın. Bir de bu sene sıcaklar daha erken bastırdığı için birçok tarlanın işletmesi, lavantaların erken açacağı konusunda bilgi yayınlamış, yani normalde Temmuz ortası en ideal zaman iken bu sene Temmuz başı olabilir.

İkincisi, haftasonları giderseniz aşırı kalabalık olacaktır her yerde olduğu gibi, mümkünse hafta içi gitmeye çalışın. En iyi fotoğraflar için tabiki en ideal zaman sabahtan ve akşam üzeri vakitleri.

Üçüncüsü, lavanta tarlaları arıların çok fazla olduğu yerler. Binlerce arı göreceksiniz, korkmayın birşey yapmıyorlar, asıl ilgi alanları biz değiliz neyseki 🙂 Fakat derler ki lavanta tarlasına giderken siyah giyilmez. Siyah arıyı çekermiş. Bu bilginin bir temeli var mı bilmiyorum ama biraz anane bilgisi, eski olduğu gibi doğruluk payı da olabilir.

Dördüncüsü, bu tarlaların hemen hepsinde lavanta toplamaya izin verilmiyor, lavanta almak istiyorsanız çiftliklerin shop kısmından alabilirsiniz.

1

Mayfield Lavender Farm

Londra’nın neredeyse içi denebilecek kadar olan en yakın Lavanta tarlası burası. İki tarladan oluşuyor, ama çok büyük değil. Ulaşımı arabayla olduğu gibi tren ve otobüslerle de sağlayabilirsiniz. Genelde tüm lavanta tarlası işletmelerinde olduğu gibi burada da piknik yapmaya izin verilmiyor. Ama buranın shop kısmından yiyecek, içecek, dondurma, kek gibi atıştırmalıklar alıp yine bunun için ayrılmış oturaklı alanda yiyebilirsiniz. Lavantalı limonatası özellikle tavsiye ederim 🙂

Her sene bir bu tarlalarda çekilmiş bir fotoğraf yarışması düzenliyorlar, fotoğrafa meraklıysanız bu yarışmaya katılmayı deneyebilirsiniz.

Haziran’ın 1’inden Eylül’ün 16’sına kadar açık. Giriş yetişkinlerde £2 ve çocuklar ücretsiz. Araba giriş ücretini verdiğiniz takdirde parkı ücretsiz.

Adres: 1 Carshalton Rd, Banstead SM7 3JA

Websitesi: https://www.mayfieldlavender.com/

58674

Hitchin Lavender Farm

Burası azıcık daha kuzeyde ama bence buranın güzelliği tarlanın tepeye doğru uzanan yönünde hiç bir şey olmaması yani sanki gökyüzüne doğru uzanıyor dibi masalsı duruşu. Bir de Mayfield’den daha büyük, dolayısıyla insan kalabalığı daha az olabilir duruma göre.

Haziran’dan Ağustos sonuna sabah 10 akşam 5 kadar açık ve giriş yetişkinler için £6, çocuklar için £3.

Adres: Cadwell farm, Arlesey Rd, Ickleford, Hitchin SG5 3UA

Websitesi: https://www.hitchinlavender.com/

Azıcık ilerisinde güne bakan çiçek tarlası da var, gitmişken uğrayın isterseniz.

23

Kentish Lavender

Kent şehri İngiltere’nin bahçesi olarak anılır. Ben biraz kenarından köşesinden görsem de henüz tam olarak gezemedim Kent’i, ama Kentish Lavanta tarlasının ününü epey duydum.

Yalnız buranın diğerlerinde farklı olan bir özelliği grup rezervasyonu yaptırıp gezmek zorunda oluşunuz. Diğerleri gibi giriş ücretini verip özgürce dolaşamıyorsunuz içeride. Ama mesela iki aile birleşip gidiyorsanız yakın da olduğu için burayı tercih etmek sizin için daha kolay olabilir.

Buranın adı Hop Shop Castle Farm olarak geçiyor.

Adres: Redmans Ln, Sevenoaks TN14 7UB

Websitesi: https://hopshop.co.uk/

Keyifli gezmeler!

Giderseniz benimle fotoğraflarınız instagram üzeriden paylaşırsanız sevinirim, merak ederim yoksa 🙂

Instagram: @acemilondoner

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s