‘Kendin Topla Bahçeleri’/ Pick Your Own (PYO) Farms

UK’ye geldiğimde denemek istediğim ilk etkinliklerden biriydi kendin topla bahçeleri. Koskoca çiftliklere gönlünce dalıp, çilekleri, böğürtlenleri, ahududuları, kendin koparıp topluyorsun, eve gelip reçelini yapıyorsun ya işte bu çok keyifli geliyor bana. Yazın ayrı sonbaharda ayrı keyifli.

Yazın çilek, böğürtlen, ahududu, kırmızı ve siyah frenk üzümü, soğan, mısır, kabak, ıspanak, pancar, bakla ve fasulye bulmak mümkün. Sonbaharda ise bunların yanı sıra bal kabağı bulabilirsiniz.

DSC_0008DSC_0023DSC_0026Girişte bir ücret ödemiyorsunuz ama girerken size kişi başı yapmanız gereken harcamayı söylüyorlar, dolayısıyla boş boş gezip çıkmak yok, hiç br şey almasanız dahi kişi başı ücreti ödemelisiniz. Ama tabi ki bir şeyler aldığınızda, zaten aldıklarınız için harcama yapacağınızdan bu kişi başı ücreti ödemiyorsunuz. Bizim gittiğimiz Londra’ya en yakın bu çiftlikte kişi başı £4, 4 kişi girdiğimiz için de £20 lık alışveriş yapmamız gerekti.

İçeride bazı alanların toplamaya kapalı olduğunu göreceksiniz, çünkü bir kaç sıra hasadı dönüşümlü olarak açıyorlar ki ürünler her gelene yetebilsin. Bunun dışında içerdeyken meyvelerden yemeye izin verilmiyor, çünkü ne kadar yenildiğini ölçme tartma ödeme şansları yok. Dolayısıyla içeride toplarken yemeye müsade etmiyorlar, bunu bilerek hareket etmekte fayda var.

Taşımanız için size ücretsiz poşet ve hassas meyveler için kutu veriyorlar, çiçekleri böğürtlenleri evinize kutuda götürebiliyorsunuz. Bir de büyük tekerlekli çekçekli arabaları (trolley)  da ücretsiz bir şekilde alıp içeride kullanabilirsiniz.

Ulaşım araba olmadan biraz meşakkatli ama imkansız değil. Piccadilly hattının son durağı olan Cockfosters’dan biraz yürümeniz gerek. Burada ücretsiz park yeri ve tuvaletler mevcut. Piknik yapılacak yer önceden vardı ama geçenlerde gittiğimde kaldırdıklarını gördüm. Ödeme yaptığınız gişelerde bir de organik sütten kendi yaptıkları dondurmayı satıyorlar ki mutlaka vanilyalısını denemenizi öneririm, çok lezzetliydi.

DSC_0036DSC_0013DSC_0037DSC_0040DSC_0035Özellikle çocuklarla yapmak için harika bir aktivite. Hem öğreniyorlar ne nedir, hangi meyve, sebze nasıl koparılır hem de ipadsiz, tabletsiz koca bir gün geçirebiliyorlar, hepimizin hayali değil mi? 🙂

Gitmeden önce websitelerinden açılış kapanış saatlerini ve hangi ürünlerin o gün toplamaya açık olduğunu kontrol etmenizde yarar var. Buraya websitesini ve adresini bırakıyorum.

İyi gezmeler, bol eğlenceler!

http://www.parksidefarmpyo.co.uk/

Adres: Parkside Farm
Hadley Road
Enfield
Middlesex
EN2 8LA

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s