Londra’da Bahar

Buraların en sevdiğim hali: Bahar hali. Her ne kadar güneş bir yüzünü gösterip sonra günlerce kaybolsa da, Nisan’ın ortasında bazı günler kışı hatırlatsa da, buranın baharına bayılıyorum. Birkaç nedeni var bunun:

Bir kere o muazzam dönüşümü gözlemleme şansı buluyorsunuz. Londra her ne kadar dünyanın en yoğun, kalabalık ve karmaşık şehirlerinden olsa da doğaya kaçmak için sayısız seçenekler veriyor. Hemen her mahallenin büyük bir parkı var ve bu park bizim algıladığımız manada üç beş çocuk oyuncağı ve iki tane ağaçtan oluşan küçücük alanlar değil. Burada park demek devasa ormanlar, uzun ağaçlı yollar ve binlerce ağacı yol üstü görebilmek demek. Her gün işe giderken yanından geçtiğiniz bir park varsa, elbette doğanın dirilişini, kupkuru ağaçlarının nasıl da birden yeşillendiğini, çiçeklendiğini görüyorsunuz. Bunun için şükran doluyum.

Başka bir neden meyve ağaçlarının meyvelerini olgunlaştıracak kadar güneş ışığı görememelerine rağmen, çiçek açma konusunda tam bir cennete benzemeleri. Belli bir enlemde her yerdeki ağaçlar bahar aylarında çiçeklenir değil mi? Çocukken Ege kıyılarında benzer ağaçlar gördüğümü hatırlıyorum ama bu kadar etkilendiğim, şaşırdığım olmamıştı sanırım.

Her sene baharda bir çiçeğe bir ağaca takıyorum burada. Geçen sene Kamelyalar çok dikkatimi çekmişti, ondan önceki sene Manolyalar, bir önceki sene Sakuralara mest olmuştum, bu sene hepsi birden bir de Mor Salkıma (Wisteria) sarmış durumdayım. Nasıl böyle sokakları neşeli hale getiriyor bu çiçekler ve ağaçalar, nasıl bir özenle ve yaşama sevinciyle düzenlenmiş evlerin kapılarının önündeki bitkiler…

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s